W dniu 25 kwietnia br., w sali warsztatów szkolnych, odbyła się prelekcja pani Anny Kempińskiej, pracownika Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego PZDR w Grójcu.

Spotkanie miało charakter edukacyjny i było poświęcone omówieniu Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2023-2027 oraz sposobów przyznawania wsparcia finansowego dla sektora rolniczego. Pani Kempińska szczegółowo przedstawiła dokument Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na wspomniane lata, który będzie stanowił podstawę przyznawania środków finansowych.

Wsparcie finansowe w ramach Planu Strategicznego WPR obejmuje szereg form płatności bezpośrednich, takich jak podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników oraz wsparcie związane z produkcją w 13 sektorach. Istotnym nowym elementem systemu płatności bezpośrednich są ekoschematy, które mają wspierać praktyki korzystne dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.

Spotkanie było dobrą okazją dla uczniów do zdobycia wiedzy na temat najnowszych zmian i perspektyw rozwoju sektora rolniczego w kontekście wspólnotowej polityki rolnej.

Krzysztof Krześniak

     Odkrywanie Tajemnic Sztuki Sushi: Warsztaty Kulinarnych Dla Uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół w Jasieńcu

Zespół Szkół w Jasieńcu od zawsze promuje aktywne i praktyczne podejście do nauki, zwłaszcza w dziedzinie kulinariów. Tym razem uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych mieli okazję wziąć udział w niezwykłych warsztatach kulinarnych poświęconych sztuce sushi.

Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prezentacji na temat historii i znaczenia sushi w kulturze japońskiej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach ryb i składnikach używanych do przygotowania sushi, jak również o technikach krojenia ryb i wytwarzania ryżu sushi o odpowiedniej konsystencji.

     Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej został ustanowiony w 2011 roku przez Komisję Europejską i od tej pamiętnej daty jest obchodzony 29 maja. Jego celem jest podkreślenie znaczenia więzi między różnymi pokoleniami oraz promowanie dialogu i wzajemnego szacunku pomiędzy nimi.

Jest to również okazja do docenienia wkładu i doświadczenia osób starszych oraz budowania mostów między młodymi i starszymi. To wspaniałe święto ma nas również zachęcać do tworzenia silnych relacji między różnymi generacjami. Podstawą powinno być okazywanie sobie wzajemnego wsparcie i zrozumienia.

Z tej wyjątkowej okazji już niedługo w naszej szkole odbędzie się spotkanie z księdzem Czesławem Sadłowskim - byłym proboszczem parafii Zbrosza Duża i działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Nasza młodzież będzie miała również szansę spotkać się z innymi seniorami z Gminy Jasieniec, którzy podzielą się z nimi swoją nieocenioną wiedzą oraz życiowym doświadczeniem. Nie ma bowiem większego skarbu, niż mądrość przekazywana z pokolenia na pokolenie.

     Chwilę po północy 1 maja 2004 r. Żołnierze Wojska Polskiego wciągnęli na maszt flagę Unii Europejskiej. Uroczystość z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i przedstawicieli rządu odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. I tak, 1 maja 2024 świętujemy już 20 lat Polski w Unii Europejskiej.

     Uczniowie w Zespole Szkół w Jasieńcu na lekcjach wychowawczych mogli uzupełnić i utrwalić widzę o UE na podstawie prezentacji „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Prezentacja obejmowała zagadnienia: Polska w UE, przystąpienie do UE: korzyści i wyzwania, rozwój gospodarczy i społeczny Polski, fundusze europejskie, członkostwo w Schengen: swoboda przepływu osób, UE a polska kultura i tożsamość, Polska w instytucjach UE: Rola i wpływ, współpraca międzynarodowa: Polska w Europie oraz wyzwania i perspektywy na przyszłość.

     25 kwietnia 2024 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego. Spotkanie miało miejsce w ramach podsumowania XII edycji konkursu "Żołnierze Wyklęci – Walka o Pamięć i Cześć", którego Senator jest inicjatorem. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klasy III TI: Kacper Dąbrowski i Miłosz Szczepański, IV TI: Marcin Rutkowski i Dawid Jaworski  oraz  Natalia Ryfczak z klasy II TSE. Podczas spotkania Senator RP osobiście wręczył drobne upominki wszystkim konkursantom, co było wyrazem uznania dla ich wysiłku i zaangażowania. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko uhonorowało naszych uczniów, ale także stanowiło inspirację do dalszej pracy nad kształtowaniem świadomości historycznej i patriotycznej wśród młodego pokolenia. W przyszłości planujemy  organizować podobne inicjatywy wspierające rozwój i edukację naszych uczniów.

Dorota Smolińska

   

    Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil, które pozostają w naszej pamięci na zawsze…” myśl ta  stała się hasłem pożegnanie maturzystów w ZS w Jasieńcu. Kolejny rocznik młodzieży żegna się ze sobą i ze szkołą w uroczysty sposób. Bowiem szczególne, niepowtarzalne chwile szczególną i niepowtarzalną winny mieć oprawę, by nie zagubiły się w pędzie codzienności, w  pogoni, za czymś, co mało ważne.  Godziny przygotowań, podsumowań,  by przez krótki czas na uroczystym apelu uhonorować wszystkich zasłużonych abiturientów. W 2024 roku mieliśmy niezwykle trudne zadanie, uczniowie bowiem byli podczas lat szkolnych wyjątkowo aktywni pod względem edukacji, działań charytatywnych, społecznych, profilaktycznych, sportowych i artystycznych. Wykazywali się ogromnym zaangażowaniem w działaniach na rzecz szkoły, społeczności lokalnej oraz instytucji, z którymi nasza szkoła współpracuje.
Uroczystość wręczenia świadectw ukończenia szkoły uświetnili swoją obecnością Starosta Powiatu Grójeckiego pan Krzysztof Ambroziak, Wójt Gminy Jasieniec pani Marta Cytryńska. W tak ważnym wydarzeniu uczestniczyli również Rodzice Uczniów, którym pani dyrektor Dorota Nowak-Michałowska i wychowawcy wręczyli listy gratulacyjne, podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły  i pomoc przy organizacji uroczystości szkolnych. Świadectwa ukończenia szkoły uczniowie otrzymali z rąk Starosty Powiatu Grójeckiego, Wychowawców. Najwyższą średnią ocen uzyskali uczniowie: Sylwia Majewska, Jakub Orzechowski, Marcin Milczarek, Kacper Grzeszczak, Martyna Wincentak, Julia Brzezińska.  Wielkim zaskoczeniem dla abiturientów było wręczanie podziękowań i tabliczki za zaangażowanie w działalność na rzecz środowiska lokalnego i godne reprezentowanie szkoły w uroczystościach na szczeblu gminnym i powiatowym. Wśród wyróżnionych byli: Karolina Zgórzak, Marcin Milczarek i Jakub Orzechowski. Dyplomy, nagrody książkowe i pamiątkowe upominki stanowiły dodatkowy powód do wzruszeń i łez. Gratulacje, życzenia, podziękowania i sentymentalne wspomnienia stanowiły jedynie tło do prawdziwych emocji maturzystów, dyrekcji i nauczycieli. Duma i optymizm malowały się na twarzach uczniów, rodziców i grona pedagogicznego.
Towarzyszyła  refleksja,  gdy  słowa do maturzystów kierowała pani Aneta Lewandowska w imieniu wychowawców oraz podczas wspólnego oglądania zdjęcia maturzystów w formie kroniki. Absolwenci  bowiem zrozumieli, że skończyła się młodzieńcza beztroska, a zaczyna się prawdziwe życie- pełne wyborów, decyzji i odpowiedzialności. Pamięć jest ulotna, dlatego na ręce pani dyrektor abiturienci przekazali pamiątkowe tablo, które będzie przypominać o ich pobycie  w szkole.  Zasadzili drzewko zapisując nowe karty historii,  przyczyniając się do powstania Alei Klonowej Absolwentów.

Drodzy maturzyści, pamiętajcie, że będziemy Was miło wspominać, śledzić  Wasze losy, cieszyć się z Waszych sukcesów.  

Wychowawca Aneta Lewandowska

zdjęcia, kliknij

     Rolnictwo, szczególnie rolnictwo indywidualne, charakteryzuje się wysoką wypadkowością. Wynika to z faktu, że środowisko pracy rolników jest niezwykle złożone, a różnego rodzaju zagrożenia wypadkowe dotyczą tej samej osoby. Rolnik może być w ciągu dnia narażony na kilka lub nawet kilkanaście różnych zagrożeń, co wynika właśnie z częstych zmian stanowisk pracy. Jak wynika ze struktury wypadków, stopień zagrożenia wypadkowego w rolnictwie jest bardzo zróżnicowany.

     W dniu 18 kwietnia odbyło się spotkanie młodzieży klas mechanizacji rolnictwa d/t bezpieczeństwa prac w rolnictwie z przedstawicielem KRUS Tomaszem Wawrzyniakiem oraz inspektorem PIP-u Izabelą Niedzielą

     W ramach akredytowanego projektu  2023-1-PL01-KA121-VET-000128787 współfinansowanego przez Unię Europejską  SEKTOR KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE UCZNIÓW I KADRY, w dniach 15-19 kwietnia br., grupa nauczycieli Zespołu Szkół w Jasieńcu odwiedziła Faro w Portugalii.

     Portugalia to kraj wielu ciekawych tradycji i zwyczajów. Duże znaczenie w kulturze odgrywa muzyka i często powtarza się, że kraj ten można porównać do pieśni fado – z pozoru jest smutny i nostalgiczny, a przy bliższym poznaniu okazuje się żywiołowy. W urokliwym i nastrojowym otoczeniu Restaurante Contenario w Faro, mogliśmy emocjonalnie doświadczyć przejmujących, intymnych ballad, w których marynarze wyrażali swoją tęsknotę za domem, nieuchwytną chwilą utraconej miłości lub pragnienie czegoś, co nigdy nie zostanie osiągnięte. Ceniony portugalski zespół, w piątkowy „Noites de Fado”, pozwolił nam doświadczyć tej tęsknoty w najbardziej bezpośredni sposób.

     W dniach 15-19 kwietnia 2024r. nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych odbywał szkolenie branżowe w Portugalii w ramach akredytowanego projektu 2023-1-PL01-KA121-VET-000128787 współfinansowanego przez Unię Europejską SEKTOR KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE UCZNIÓW I KADRY.

W dzisiejszych czasach rozwój technologii jest niezwykle dynamiczny, a jednym z najbardziej fascynujących obszarów jest sztuczna inteligencja (SI). W naszej szkole odbywają się zajęcia, które zapoznają uczniów z tajnikami tego nowoczesnego dziedzictwa technologicznego. Opierając się na wiedzy zdobytej przez nauczyciela podczas praktyk zagranicznych oraz korzystając z najnowszych narzędzi SI, takich jak ChatGPT AI, Leonardo AI, Gamma AI, Gemini AI czy Copilot AI, uczniowie mają okazję eksplorować możliwości, jakie stwarza dla nich świat SI.