Prosimy o Twój głos!!!
Przemoc rówieśnicza wśród dzieci i młodzieży
Około 35 proc. uczniów w Polsce doświadczyło lub doświadcza przemocy ze strony rówieśników – skala zjawiska jest więc ogromna. W szkołach dochodzi do agresji fizycznej i przemocy psychicznej. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest cyberprzemoc, niezwykle trudna do zauważenia przez dorosłych. Tylko około 20 proc. młodzieży w wieku 14–18 lat mówi o sytuacjach przemocowych, jakich doświadcza w roli ofiary lub świadka. Wiele szkół nie ma dobrej kultury zgłaszania problemów. Świadkowie nie wiedzą, jak informować o tym pedagogów, a także boją się odwetu ze strony sprawcy.
Czy można to zmienić? Czy polskie szkoły muszą być przemocowe? Jak uchronić dzieci i młodzież przed skutkami przemocy? Jak zdobyć zaufanie uczniów i zachęcić ich do tego, by nie bali się zgłaszać problemy?
ROZWIĄZANIE
Aplikacja RESQL naukowców z Uniwersytetu SWPS
RESQL to aplikacja mobilna umożliwiająca anonimowe powiadomienie o incydencie przemocy przez ucznia. Wystarczy, że zgłosi on incydent w aplikacji, wybierając kategorię przemocy, jaka miała miejsce. Podanie swoich danych jest dobrowolne – uczeń może zachować anonimowość albo ujawnić imię czy klasę, do której chodzi. Zgłoszenie trafia do nauczyciela interwenta, który wspólnie z innymi pedagogami analizuje problem i podejmuje odpowiednie działania. Każdy z nauczycieli interwentów ma dostęp do panelu interwenta, w którym znajdują się wszystkie potrzebne informacje oraz napływające zgłoszenia. Program umożliwia dyrekcji monitorowanie problemu przemocy w szkole, przygotowywanie raportów w formie zestawień i analizowanie zdiagnozowanych problemów wspólnie z radą pedagogiczną.
RESQL nie tylko ułatwia procedowanie zasygnalizowanych problemów, lecz także pomaga zapobiegać przemocy rówieśniczej, edukując zarówno dzieci, jak i dorosłych. Oprócz aplikacji mobilnej twórcy RESQL oferują zestawy interwencji ułatwiające pracownikom szkoły odpowiednie reagowanie w sytuacjach kryzysowych oraz specjalne scenariusze lekcji poruszających problem agresji oraz psychologicznych mechanizmów okołoprzemocowych. Materiały dla nauczycieli przygotowane przez psychologów i pedagogów z Uniwersytetu SWPS zostały przetestowane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
od 20 maja do 2 czerwca 2024
Etap głosowania. Głos na szkołę można oddać raz dziennie i może to zrobić każdy
Pierwszych 100 szkół z największą liczbą głosów (mierzoną w stosunku do całkowitej liczby uczniów w placówce) otrzyma od nas możliwość wdrożenia pakietu RESQL za darmo.
Bezpłatny pakiet zawiera:
- aplikację dla uczniów do anonimowego zgłaszania problemów
- szkolenie dla kadry pedagogicznej
- scenariusze lekcji poświęconych przemocy
- sprawnie działający system dla nauczycieli do reagowania na wszelkie nadużycia
GŁOSOWANIE: 20 MAJA DO 2CZERWCA – PAMIĘTAJ CO DZIEŃ ZAGŁOSUJ NA NASZĄ SZKOŁĘ, POPROŚ O GŁOSOWANIE RODZICÓW, ZNAJOMYCH
https://swps.pl/przerwij-krag-przemocy Technikum Jasieniec (najprościej ustawić opcję miejscowość alfabetycznie i pod Jasieniec jest nasza szkoła), KLIKAMY GŁOSUJ, UZUPEŁNIAMY DANE I RAZ NA DOBĘ GŁOSUJEMY.
Prelekcja na temat WPR UE dla uczniów Technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
W dniu 25 kwietnia br., w sali warsztatów szkolnych, odbyła się prelekcja pani Anny Kempińskiej, pracownika Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego PZDR w Grójcu.
Spotkanie miało charakter edukacyjny i było poświęcone omówieniu Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2023-2027 oraz sposobów przyznawania wsparcia finansowego dla sektora rolniczego. Pani Kempińska szczegółowo przedstawiła dokument Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na wspomniane lata, który będzie stanowił podstawę przyznawania środków finansowych.
Wsparcie finansowe w ramach Planu Strategicznego WPR obejmuje szereg form płatności bezpośrednich, takich jak podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników oraz wsparcie związane z produkcją w 13 sektorach. Istotnym nowym elementem systemu płatności bezpośrednich są ekoschematy, które mają wspierać praktyki korzystne dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.
Spotkanie było dobrą okazją dla uczniów do zdobycia wiedzy na temat najnowszych zmian i perspektyw rozwoju sektora rolniczego w kontekście wspólnotowej polityki rolnej.
Krzysztof Krześniak
Odkrywanie Tajemnic Sztuki Sushi
Odkrywanie Tajemnic Sztuki Sushi: Warsztaty Kulinarnych Dla Uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół w Jasieńcu
Zespół Szkół w Jasieńcu od zawsze promuje aktywne i praktyczne podejście do nauki, zwłaszcza w dziedzinie kulinariów. Tym razem uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych mieli okazję wziąć udział w niezwykłych warsztatach kulinarnych poświęconych sztuce sushi.
Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prezentacji na temat historii i znaczenia sushi w kulturze japońskiej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach ryb i składnikach używanych do przygotowania sushi, jak również o technikach krojenia ryb i wytwarzania ryżu sushi o odpowiedniej konsystencji.
Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej został ustanowiony w 2011 roku przez Komisję Europejską i od tej pamiętnej daty jest obchodzony 29 maja. Jego celem jest podkreślenie znaczenia więzi między różnymi pokoleniami oraz promowanie dialogu i wzajemnego szacunku pomiędzy nimi.
Jest to również okazja do docenienia wkładu i doświadczenia osób starszych oraz budowania mostów między młodymi i starszymi. To wspaniałe święto ma nas również zachęcać do tworzenia silnych relacji między różnymi generacjami. Podstawą powinno być okazywanie sobie wzajemnego wsparcie i zrozumienia.
Z tej wyjątkowej okazji już niedługo w naszej szkole odbędzie się spotkanie z księdzem Czesławem Sadłowskim - byłym proboszczem parafii Zbrosza Duża i działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Nasza młodzież będzie miała również szansę spotkać się z innymi seniorami z Gminy Jasieniec, którzy podzielą się z nimi swoją nieocenioną wiedzą oraz życiowym doświadczeniem. Nie ma bowiem większego skarbu, niż mądrość przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Obchody 20-lecia Unii Europejskiej w Zespole Szkół w Jasieńcu
Chwilę po północy 1 maja 2004 r. Żołnierze Wojska Polskiego wciągnęli na maszt flagę Unii Europejskiej. Uroczystość z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i przedstawicieli rządu odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. I tak, 1 maja 2024 świętujemy już 20 lat Polski w Unii Europejskiej.
Uczniowie w Zespole Szkół w Jasieńcu na lekcjach wychowawczych mogli uzupełnić i utrwalić widzę o UE na podstawie prezentacji „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Prezentacja obejmowała zagadnienia: Polska w UE, przystąpienie do UE: korzyści i wyzwania, rozwój gospodarczy i społeczny Polski, fundusze europejskie, członkostwo w Schengen: swoboda przepływu osób, UE a polska kultura i tożsamość, Polska w instytucjach UE: Rola i wpływ, współpraca międzynarodowa: Polska w Europie oraz wyzwania i perspektywy na przyszłość.
Spotkanie z Senatorem RP Stanisławem Karczewskim.
25 kwietnia 2024 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego. Spotkanie miało miejsce w ramach podsumowania XII edycji konkursu "Żołnierze Wyklęci – Walka o Pamięć i Cześć", którego Senator jest inicjatorem. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klasy III TI: Kacper Dąbrowski i Miłosz Szczepański, IV TI: Marcin Rutkowski i Dawid Jaworski oraz Natalia Ryfczak z klasy II TSE. Podczas spotkania Senator RP osobiście wręczył drobne upominki wszystkim konkursantom, co było wyrazem uznania dla ich wysiłku i zaangażowania. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko uhonorowało naszych uczniów, ale także stanowiło inspirację do dalszej pracy nad kształtowaniem świadomości historycznej i patriotycznej wśród młodego pokolenia. W przyszłości planujemy organizować podobne inicjatywy wspierające rozwój i edukację naszych uczniów.
Dorota Smolińska
Pożegnanie maturzystów w ZS w Jasieńcu
Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil, które pozostają w naszej pamięci na zawsze…” myśl ta stała się hasłem pożegnanie maturzystów w ZS w Jasieńcu. Kolejny rocznik młodzieży żegna się ze sobą i ze szkołą w uroczysty sposób. Bowiem szczególne, niepowtarzalne chwile szczególną i niepowtarzalną winny mieć oprawę, by nie zagubiły się w pędzie codzienności, w pogoni, za czymś, co mało ważne. Godziny przygotowań, podsumowań, by przez krótki czas na uroczystym apelu uhonorować wszystkich zasłużonych abiturientów. W 2024 roku mieliśmy niezwykle trudne zadanie, uczniowie bowiem byli podczas lat szkolnych wyjątkowo aktywni pod względem edukacji, działań charytatywnych, społecznych, profilaktycznych, sportowych i artystycznych. Wykazywali się ogromnym zaangażowaniem w działaniach na rzecz szkoły, społeczności lokalnej oraz instytucji, z którymi nasza szkoła współpracuje.
Uroczystość wręczenia świadectw ukończenia szkoły uświetnili swoją obecnością Starosta Powiatu Grójeckiego pan Krzysztof Ambroziak, Wójt Gminy Jasieniec pani Marta Cytryńska. W tak ważnym wydarzeniu uczestniczyli również Rodzice Uczniów, którym pani dyrektor Dorota Nowak-Michałowska i wychowawcy wręczyli listy gratulacyjne, podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły i pomoc przy organizacji uroczystości szkolnych. Świadectwa ukończenia szkoły uczniowie otrzymali z rąk Starosty Powiatu Grójeckiego, Wychowawców. Najwyższą średnią ocen uzyskali uczniowie: Sylwia Majewska, Jakub Orzechowski, Marcin Milczarek, Kacper Grzeszczak, Martyna Wincentak, Julia Brzezińska. Wielkim zaskoczeniem dla abiturientów było wręczanie podziękowań i tabliczki za zaangażowanie w działalność na rzecz środowiska lokalnego i godne reprezentowanie szkoły w uroczystościach na szczeblu gminnym i powiatowym. Wśród wyróżnionych byli: Karolina Zgórzak, Marcin Milczarek i Jakub Orzechowski. Dyplomy, nagrody książkowe i pamiątkowe upominki stanowiły dodatkowy powód do wzruszeń i łez. Gratulacje, życzenia, podziękowania i sentymentalne wspomnienia stanowiły jedynie tło do prawdziwych emocji maturzystów, dyrekcji i nauczycieli. Duma i optymizm malowały się na twarzach uczniów, rodziców i grona pedagogicznego.
Towarzyszyła refleksja, gdy słowa do maturzystów kierowała pani Aneta Lewandowska w imieniu wychowawców oraz podczas wspólnego oglądania zdjęcia maturzystów w formie kroniki. Absolwenci bowiem zrozumieli, że skończyła się młodzieńcza beztroska, a zaczyna się prawdziwe życie- pełne wyborów, decyzji i odpowiedzialności. Pamięć jest ulotna, dlatego na ręce pani dyrektor abiturienci przekazali pamiątkowe tablo, które będzie przypominać o ich pobycie w szkole. Zasadzili drzewko zapisując nowe karty historii, przyczyniając się do powstania Alei Klonowej Absolwentów.
Drodzy maturzyści, pamiętajcie, że będziemy Was miło wspominać, śledzić Wasze losy, cieszyć się z Waszych sukcesów.
Wychowawca Aneta Lewandowska
Strona 61 z 115



