Sad tradycyjny w ZSP Jasieniec cz. 1

https://youtu.be/XgHmxjawKlg

Sad tradycyjny w ZSP Jasieniec cz. 2

 
 

     Uczniowie z ZSP w Jasieńcu przywracają stare odmiany jabłoni

     Uczniowie z ZSP w Jasieńcu w ramach ogólnopolskiego projektu „Tradycyjny sad” założyli mini sad pomologiczny. 23 kwietnia 2018 r. odbyła się inauguracja działalności mini sadu pomologicznego. Członkowie grupy projektowej przedstawili zebranym rodzicom i nauczycielom kolekcję posadzonych starych odmian jabłoni. Kolekcja została oznaczona tabliczką organizatora projektu. Jasieniecki mini sad pomologiczny liczy na razie 20 starych odmian jabłoni i zlokalizowany jest w ogólnodostępnym miejscu na terenie szkoły, obok drogi dojazdowej do warsztatów szkolnych.

     Przy otwarciu mini sadu obecny był pana Janusz Miecznik dyrektor ds. marketingu firmy Agrosimex, który przedstawił ofertę środków ochrony roślin i nawozów do produkcji ekologicznej. Firma Agrosimex przekazała na potrzeby ochrony i nazwożenia mini sadu środki i nawozy dedykowane do upraw ekologicznych. Przekazane produkty były do obejrzenia w sąsiedztwie prezentowanego mini sadu. Druga partnerska firma, Polsad Kubota w Grójcu, zaprezentowała maszyny do upraw międzyrzędzi w sadzie i nawożenia.

     W drugiej części spotkania, uczestnicy na sali sportowej ZSP Jasieniec obejrzeli uczniowską prezentację na temat celów projektu „Tradycyjny sad” i odmian, które znalazły się w mini sadzie pomologicznych. Uczniowie zaapelowali o przekazywanie informacji o lokalizacji drzew starych odmian jabłoni i gruszy, które zostały posadzone przed 1960 rokiem. Zebrane informacje posłużą do sporządzenia mapy pomologicznej starych odmian.

     Końcowym punktem inauguracji działania jasienieckiego sadu tradycyjnego była prelekcja pana Janusza Miecznika. Prelegent odniósł się do kwestii smakowitości starych odmian jabłoni i mody w krajach UE na ich restytucję. Przybliżona została również problematyka integrowanej produkcji owoców i produkcji ekologicznej oraz środki ochrony roślin przyjazne środowisku naturalnemu.

     Wydarzenie zbiegło się ze szkolnymi obchodami Dnia Matki, uczestniczyło ponad 180 osób, rodziców, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu.

Grupa Jasieniecki Sad

 

 Prace pielęgnacyjne

17 kwietnia 2018 r. Posadziliśmy nasz mini sad pomologiczny.

12 kwietnia 2018 r. w szkółce Piotra Szymczaka zakupiliśmy 20 drzewek odmian:

1. Grafsztynek czerwony

2. Kosztela

3. Kantówka gdańska

4. Reneta Kulona

5. Cesarz Wilhelm

6. Koksa pomarańczowa

7. Kronselka

8. Beforest

9. Ananas bierżenicki

10. Landsberska

11. Reneta Ananasowa

12. Kalwila szpitalna

13. Grochówka

14. Sztetyna zielona

15. Benedictin

16. Malinowa oberlandzka

17. Babuszkino

18. Oliwka żółta

19. Pepina Parkera

20. Kalwila czerwona

     

 

W skład Zespołu "Jasieniecki sad" wchodzą uczniowie pierwszej i drugiej klasy Technikum Agrobiznesu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu.

- Kuba Dąbrowski - kl. 1 TA

- Grzegorz Katański - kl. 1 TA

- Adrian Kołacz - kl. 2 TA

- Karol Kotyński (szef zespołu) - kl. 2 TA

- Bartosz Kwiatkowski - kl. 1 TA

- Michał Pisarek - kl. 1 TA

- Kacper Skrzeczyński - kl. 1 TA

- Sebastian Sowiński - kl. 1 TA

- Mateusz Traczyk - kl. 1 TA

- Michał Zawadzki - kl. 1 TA.

Opiekunami naszego zespołu są nauczyciele przedmiotów zawodowych: p. Krzysztof Krześniak - przedmioty rolnicze, p. Krzysztof Stępniak - przedmioty ekonomiczne.

prezentacja, kliknij, aby obejrzeć