11 czerwca br. ekonomiści Zespołu Szkół w Jasieńcu uczestniczyli, wykorzystując możliwości nowoczesnej technologii cyfrowej, w EKF-Europejskim Kongresie Finansowym, który w tym roku odbywa się w Sopocie, w dniach 10-12 czerwca. European Financial Congress to jedno z największych wydarzeń biznesowych w Polsce. Podczas szeregu debat, rozmawiano nie tylko o najważniejszych sprawach dla świata finansów, dyskusje dotyczyły również sfery łączenia edukacji z biznesem. Dyskusja o edukacji, jako źródle bogactwa narodów, stanowiła jedno z kluczowych punktów programu Kongresu. Podczas dyskusji rozmawiano m.in. o tym, jak powinniśmy dostosować się do nieustannie zmieniającej się rzeczywistości, szczególnie w sferze edukacyjnej. To właśnie tam, powinniśmy uczyć się tego, jak odróżniać informacje prawdziwe od fake newsów. Debatę o roli, jaką odgrywa edukacja w kształtowaniu bogactwa narodu poprowadził Jan Bartkowiak, członek Akademii EKF, prezes i założyciel Econverse.org.

My nauczyciele i uczniowie usłyszeliśmy tu szalenie istotne słowa: „Musimy oddzielić dwie rzeczy - to edukacja oraz to, czym ma być szkoła - mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu. - To w szkole żyją młodzi ludzie. Musimy odejść od paradygmatu, że każdy ma być dobry we wszystkim. To, co się teraz dzieje ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi, polega na tym, że oni nie potrafią w sobie znaleźć dobrych stron. Edukacja powinna wydobywać z człowieka właśnie to, w czym jest dobry. Bo inaczej będziemy mieli całą masę sfrustrowanych młodych ludzi. Biznesu i uczelni wyższych nie ma na poziomie szkół podstawowych. Musimy do dyskusji o edukacji usiąść wszyscy, bo jeżeli nie zmienimy systemu wynagradzania nauczycieli, jeżeli nie zmienimy sposobu oceniania uczniów, to do niczego nie dojdziemy. Wymaga to myślenia systemowego”

Na zaproszenie Fundacji Warszawski Instytut Bankowości grupa ekonomistów z naszej szkoły uczestniczyła w ogólnopolskiej lekcji online „Od Grabskiego do Balcerowicza – reformatorzy i architekci ładu gospodarczego”. Lekcję poprowadził: Profesor Leszek Balcerowicz - ekonomista, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Finansów, Prezes Narodowego Banku Polskiego. Założyciel i przewodniczący Rady think-tanku Forum Obywatelskiego Rozwoju. Podczas tej wyjątkowej lekcji prof. Leszek Balcerowicz podzielił się swoim ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu największymi wyzwaniami gospodarczymi oraz refleksjami na temat historycznych, jak i współczesnych wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie. Opowiedział również o znaczeniu kluczowych reform gospodarczych i ich wpływie na każdego z nas, w tym także uczniów - przyszłych pracodawców, menedżerów, pracowników i polityków.

Wspomniane wydarzenia odbyły się w ramach obchodów Roku Edukacji Ekonomiczne 2024

Renata Zwolińska

Monika Oleksiak