W dniach 15-19 kwietnia 2024r.  nauczyciele przedmiotów zawodowych odbyli szkolenie branżowe w Portugalii w ramach akredytowanego projektu  2023-1-PL01-KA121-VET-000128787 współfinansowanego przez Unię Europejską  SEKTOR KSZTAŁCENIE  I SZKOLENIA ZAWODOWE UCZNIÓW I KADRY. Organizacja przyjmująca to Wakeupprojects.

Rozwój umiejętności praktycznych w rzeczywistych warunkach pracy jest bardzo ważnym aspektem w kontekście nauczania przedmiotów zawodowych. W ciągu tygodnia nauczyciele poznawali system pracy w portugalskich instytucjach oraz funkcjonowanie firm. Mieli także możliwość wymiany dobrych praktyk w zakresie nauczania przedmiotów zawodowych  podczas wizyt: w szkole… Escola Secundaria TOMAS CABRIERA oraz Da Vinci Ginásios da Educação - Unidade de Faro. Wnikliwa obserwacja  przyczyniła się do wymiany dobrych praktyk i  zdobycia praktycznych umiejętności na płaszczyźnie zawodowej.

zdjęcia, kliknij

 

Panie: Dorota Nowak-Michałowska, Anna Górecka i Renata Zwolińska  nabywały praktyczne umiejętności oraz doświadczenie w firmie Easybookings. Jest to  biuro podróży i organizator wycieczek. Specjalizuje się w oferowaniu opcji podróży wypoczynkowych i służbowych na całym świecie, zgodnie z zainteresowaniami i harmonogramem  klientów. Misją firmy jest świadczenie wysokiej jakości usług w najlepszej cenie, aby zapewnić wrażenia z podróży przekraczające oczekiwania. Zespół młodych i dynamicznych profesjonalistów z dużą wiedzą na temat usług specjalizuje się w planowaniu i rezerwacji zakwaterowania, lotów, rejsów, pakietów szytych na miarę, transferów regularnych i prywatnych, wynajmu samochodów, biletów wycieczek, atrakcji rozrywkowych i spędzania wolnego czasu.

Pani Magdalena Chmielewska doskonaliła swoje umiejętności zawodowe w restauracji „Faaron Steakhouse”. Otwarta w czerwcu 2015 roku, restauracja stała się jedną z najbardziej poszukiwanych steakhouse'ów premium w Algarve. Współpracuje z jednymi z najbardziej prestiżowych importerów mięs na świecie, zadowalając tym samym klientów wyjątkowymi mięsami, niezwykłymi wrażeniami wizualnymi i smakowymi. Po 6 miesiącach od otwarcia osiągnęła pierwsze miejsce na platformie „TripAdvisor”. Mięso jest rygorystycznie selekcjonowane wśród najlepszych producentów wołowiny przez szefa kuchni Diogo Diasa. Nie zapominając o pochodzeniu nazwy steakhouse, serwowanie odbywa się na tradycyjnych deskach do krojenia, na których znajdują się również słynne dodatki,  ziemniaki faszerowane kremem fraiche i sałatką iberyjską aromatyzowaną rozmarynem.

Panowie: Sławomir Zalewski i Mateusz Pecelt obserwowali pracę w firmie PCQUATRO, zajmującej się ogólnie wszystkim, co jest związane z komputerem PC (komputerem osobistym). Firma ta powstała z myślą o ułatwieniu swoim Klientom zdobywania wiedzy informatycznej poprzez sprzedaż sprzętu komputerowego, pomoc techniczną oraz szkolenia. Firma posiada kilka  partnerstw z renomowanymi firmami i instytucjami, które pozwalają zapewniać wysokiej jakości szkolenia, sprzedawać sprzęt komputerowy zgodny z najnowszymi trendami technologicznymi oraz zapewniać  klientom szybką i skuteczną usługę pomocy technicznej.

Program szkolenia branżowego  obejmował:

  • Zapoznanie z zasadami bezpiecznej i higienicznej pracy, przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, instruktaż stanowiskowy w obserwowanej firmie zagranicznej;
  • Zapoznanie z obsługą urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Nowe technologie i nowoczesne procesy stosowane w przedsiębiorstwie;
  • Poznanie struktury organizacyjnej, struktury zatrudnienia, problemów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Zapoznanie ze specyfiką pracy w rzeczywistych warunkach na rynku zagranicznym;
  • Doskonalenie praktycznych umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej. Obserwacja pracy;
  • Nowe doświadczenia zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. Nawiązanie kontaktów zawodowych umożliwiających ich wykorzystanie w procesie kształcenia zawodowego;
  • Rozpoznanie potrzeb i możliwości zatrudnienia absolwentów szkół na regionalnym lub lokalnym rynku pracy.

Czas szkolenie branżowego zaowocował wzbogaceniem o nowe doświadczenia związane z nauczaniem przedmiotów zawodowych. Możliwość obserwacji pracy w rzeczywistych warunkach  przekłada się także za wzrost kompetencji interpersonalnych i językowych.

Job shadowing przyczynił się do aktualizacji wiedzy zawodowej i specjalistycznej w zakresie nowych technologii,  nabywania nowych umiejętności zawodowych, doskonalenia umiejętności interpersonalnych.

Po szkoleniu nauczyciele podzielą się zdobytymi doświadczeniami z uczniami podczas zajęć oraz nauczycielami podczas Rady Pedagogicznej.

Rezultaty projektu będą upowszechniane  wśród społeczności szkolnej oraz podczas wydarzeń o charakterze lokalnym.